Asteriks i Obeliks: Imperium Smoka - Kontynuacja popularnej serii filmowej

Artykuł dodany przez Redakcja (2023-05-31)
Asteriks i Obeliks: Imperium Smoka - Kontynuacja popularnej serii filmowej

Poprzednie części serii filmowej z przygodami Asteriksa i Obelixa stały się klasykami, a słynne cytay z tych produkcji do dziś obiegają media społecznościowe. Obejrzałem film Asteriks i Obeliks Imperium Smoka (2023) i myślę, że tym razem będzie inaczej, ponieważ film bardzo mnie rozczarował.

Pierwsze wrażenia już po rozpoczęciu filmu były na prawdę kiepskie. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami: zmiana aktorów odgrywających główne role, słaby dubbing, kiepski humor i kilka innych rzeczy, o których powiem w dalszej części tego artykułu.

Fabuła filmu

Do wioski galów przybywa księżniczka Sass-Yi (córka cesarzowej chińskiej), gdzie poznaje asteriksa i obeliksa oraz prosi ich o pomoc. Jej matka została uwięziona przez zdradzieckiego księcia, która pragnie przejąć jej stanowisko w cesarstwie, gdzie zapanował chaos i bezprawie. Asterix i Obeliks wyruszają na podróż do dalekowschodniego cesarstwa, aby uwolnić cesarzową oraz pomóc im odzyskać władzę z pomocą magicznego napoju.

Asterix zakochuje się we wspomnianej córce cesarzowej, co staje się problematyczne, ponieważ nie jest on jedyny. Bliskie uczucia do niej okazuje się mieć również Kupidemaiks. Oboje rywalizują o jej serce, co może przeszkodzić galom w ich misji.

Pojawia się również istotny wątek Juliusza Cezara, który chcąć udowdonić Kleopatrze swoją wielkość, podbija kolejne Azjatyckie tereny, mając na celu podbić całe cesarstwo chińskie. Ostatecznie dochodzi do starcia pomiędzy rzymianami, którzy przygotowali potężną armię, aby podbić chiny oraz armią uwolnionej cesarzowej.

Scena z filmu Asteriks i Obeliks: Imperium Smoka, w której pojawia się Juliusz Cezar

Obsada filmu

W filmie pojawia się (niestety) dużo nowych ról. Wiele głównych postaci jest grana przez innych aktorów niż w poprzednich częściach, przez co ciężko identyfikować film Asteriks i Obeliks: Imperium Smoka z poprzednimi częściami serii. Główne role, które zostały zmienione to:

  • Asterix w nowej części jest grany przez aktora Guillaume Caneta (w poprzednich ta postać była grana przez Édouarda Baera)
  • Juliusza Cezara zagrał w tej części Vincent Cassel (w poprzedniej części ta rola należała do Fabrice Luchiniego)
  • Obelix to tym razem Gilles Lellouche (wcześniej Gérard Depardieu)
  • Słynnego druida (Panoramixa) zagrał Pierre Richard (wcześniej był to lászló baranyi)

Poza tym w obsadzie tego filmu znajdziemy również:

  • Zlatan Ibrahimović w roli Antywirusa
  • Marion Cotillard w roli Kleopatry
  • Leanna Chea (Tat Han)
  • Angèle van Laeken (Falbala)

Nie tylko aktorzy się zmienili, zmienił się również reżyser, a za scenariusz była odpowiedzialna inna osoba. Film wyreżyserował Guillaume Canet, natomiast za scenariusz odpowiadał (poza wymienionym reżyserem) Julien Hervé.

Dubbing filmu Asteriks i Obeliks: Imperium Smoka

Seria Asterix i Obelix jest znana z dużej dawki humoru serwowanej nam przez świetny polski dubbing, w którym znajduje się mnóstwo nawiązań do kultury i ogólnie mówiąc świata. W produkcji Asteriks i Obeliks Imperium Smoka dubbing okazuje się być dużo gorszy niż w poprzednich częściach popularnej serii.

Humor wydaje się być dużo gorszy, pojawiają się też nowoczesne sformułowania, które nie pasują do granych ról. Film na siłę próbuję osiągnąć sukces poprzednich części i utrwalić się w kartach historii na długie lata. Tak jednak nie będzie.

Co ciekawe, w jedną z osób, która dubbingowała film Asteriks i Obeliks Imperium Smoka jest znany krytyk kulinaryny, Robert Makłowicz. Pełni on rolę narratora, który opowiada historię naszych bohaterów oraz opisuje zdarzenia w filmie. Osobiście uważam, że nie do końca był to trafiony wybór. Poprzedni narrator wydawał się bardziej pasować do asterixowego uniwersum.

Zwiastun filmu

Obejrzyj zwiastun filmu Asteriks i Obeliks: Imperium Smoka:

Skok na kasę

Produkcja Asteriks i Obeliks: Imperium Smoka jest typowym skokiem na kasę, czerpiącym z popularności poprzednich części jak i całej kultowej serii filmowej. Finansowo będzie ona na pewno opłacalna, jednak może ona zakończyć serię filmów z Asterixem i Obelixem. Francuskim twórcom zdecydowanie zabrakło pasji podczas produkcji, co niestety widać w końcowym efekcie.

Scena z filmu Asteriks i Obeliks: Imperium Smoka

Warto wspomnieć, że dla francuzów przygody Asterixa są pewnego rodzaju świętością, co może się zmienić po najnowszej odsłonie. Istnieje również opcja, że zignorują oni najnowszą część i zapomną, że miała ona kiedykolwiek miejsce.

Podsumowując, Asteriks i Obeliks Imperium Smoka nie wykorystało potencjału jaki drzemię w serii przygód Asterixa. Film został zepsuty nie tylko od strony twórców, ale również pod względem polskiego dubbingu, który jakościowo odbiega od filmów takich jak Asterix i Obelix: Misja Kleopatra (2002), Asterix na olimpiadzie (2008), czy też Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości (2012).

Gdzie obejrzeć film?

Jeżeli chcesz obejrzeć film, zajrzyj na stronę Asterix i Obeliks: Imperium Smoka cały film. Mimo, że film okazał się być kiepski, w porównaniu do innych części serii, to myślę, że mimo wszystko warto go obejrzeć. Pomoże to wyrobić w was własne zdanie oraz miło spędzić czas przy prawie dwugodzinnym seansie.

Tagi: asteriks i obelix imperium smoka, asteriks i obelix, gdzie obejrzeć