Najgłębszy wdech (2023)
Złączeni miłością do nurkowania swobodnego znakomita sportsmenka i odważny nurek chcą zapisać się na kartach historii wielkim wyczynem. Są gotowi zaryzykować wszystko.
Oglądaj całe filmy z gatunku Dokument online, bez wychodzenia z domu.
Złączeni miłością do nurkowania swobodnego znakomita sportsmenka i odważny nurek chcą zapisać się na kartach historii wielkim wyczynem. Są gotowi zaryzykować wszystko.
Dziennikarz śledczy rozmawia z dziewięcioma księżmi katolickimi, którzy dopuścili się zbrodni pedofilii i molestowania nieletnich, a także ich ofiarami.
Bezkompromisowy dokument, którego nie da się zapomnieć: wstrząsająca relacja dokumentująca zagładę tytułowego miasta, autorstwa jedynego dziennikarza, który pozostał w nim do końca. Film Czernowa, który z narażeniem życia rejestrował rosyjskie zbrodnie wojenne i codzienne życie mieszkańców Mariupola, to nie reporterski zapis wydarzeń, ale przeszywający, pełen pasji dokumentalny akt oskarżenia.
Portret Ennio Morricone, najpopularniejszego i najbardziej płodnego kompozytora filmowego XX wieku, ulubieńca międzynarodowej publiczności, dwukrotnego zdobywcy Oscara i autora ponad pięciuset niezapomnianych partytur.
Dokument opowiadający o legendarnym festiwalu Woodstock, który odbył się w 1969 roku.
"Senna" to oparta na faktach historia o brazylijskiej legendzie wyścigów samochodowych, kierowcy wyścigowym Ayrtonie Senna, który przez wielu jest uważany za najlepszego kierowcę wszechczasów. Oprócz niepowtarzalnej kariery Senny w Formule 1, film obejmuje jego fizyczną i duchową podróż przez życie, zarówno na torze wyścigowym jak i poza nim. Pokazuje jego dążenie do perfekcji oraz przemianę niesamowicie uzdolnionego nowicjusza, którego talent eksplodował w F1 w roku 1984, w kierowcę-legendę, co nastąpiło po tragicznych wydarzeniach z toru Imola w 1994 roku. Film powstał w pełnej współpracy z rodziną Senny oraz zarządem Formuły 1 i jest pierwszym oficjalnym dokumentem o życiu Senny; zawiera porywające materiały archiwalne, których wiele ujrzymy po raz pierwszy.
Po latach spędzonych w świetle fleszy Selena Gomez dochodzi do ogromnej sławy. Jednak gdy osiąga kolejny szczyt, nieoczekiwane wydarzenia ściągają ją w ciemność. Ten wyjątkowo szczery i intymny dokument ukazuje jej sześcioletnią podróż ku światłu.
Podkreśla podróż Renaissance World Tour, od jej powstania, przez otwarcie w Sztokholmie w Szwecji, aż do finału w Kansas City w stanie Missouri. Chodzi o intencję Beyoncé, ciężką pracę, zaangażowanie w każdym aspekcie produkcji, jej twórczy umysł i cel, jakim jest stworzenie dziedzictwa i opanowanie rzemiosła. Trasa koncertowa Beyoncé Renaissance World Tour, przyjęta z niezwykłym uznaniem, stworzyła sanktuarium wolności i wspólnej radości dla ponad 2,7 miliona fanów.
Happy Olo - Pogodna ballada o Olku Dobie to nie tylko zapis przygotowań Aleksandra Doba do wyprawy. To magiczna podróż w głąb siebie, która przez swój pozytywny i nieco odrealniony charakter, adresowana jest do widza w każdym wieku.
W Parku Narodowym Yosemite w Kalifornii znajduje się granitowy monolit El Capitan, marzenie wielu wspinaczy. Amerykańscy wspinacze Tommy Caldwell i Kevin Jorgeson postanowili po raz pierwszy w historii pokonać tę trudną trasę skalną bez lin i pomocniczego sprzętu. Film dokumentuje ich 19-dniowy wyczyn, pokazując przygotowania, poszczególne etapy i prywatne życie wspinaczy. Wspinają się za pomocą uchwytów i przyczółków nie grubszych niż karta kredytowa, a w nocy śpią w przymocowanych do skały hamakach. Film ujawnia trudne doświadczenia życiowe Caldwella, których kulminacją był projekt wspinaczki na The Dawn Hall, i celebruje wytrwałość, koleżeństwo oraz duch wielkich marzeń, który motywuje człowieka do działania.
W wieku 23 lat była międzynarodową gwiazdą, a jej piosenki plasowały się na szczytach list przebojów. Za to kiedy kończyła 26 lat, regularnie ją oczerniano i wyśmiewano. Sinéad O’Connor to ikona irlandzkiej muzyki, która wyprzedzała swoje czasy. Film opowiada o jej fenomenalnym dojściu do światowej sławy oraz o tym, jak obrazoburcza osobowość doprowadziła do usunięcia jej z panteonu gwiazd muzyki pop. Obserwujemy Sinéad zarówno podczas koncertu w Medison Square Garden w 1992 roku, jak i w czasie słynnego występu w Saturday Night Live, gdzie a capella zaśpiewała kultowy utwór Boba Marleya w proteście przeciwko seksualnemu wykorzystywaniu dzieci w kościele katolickim i publicznie podarła fotografię Jana Pawła II. Szczery wywiad stanowi podstawę narracji filmu.
Pomiędzy światłem a ciemnością stoi Olfa, tunezyjska kobieta i matka czterech córek. Pewnego dnia znikają jej dwie starsze córki. Aby wypełnić ich nieobecność, reżyserka Kaouther Ben Hania zaprasza profesjonalne aktorki i wymyśla wyjątkowe doświadczenie kinowe, które odsłania zasłonę historii życia Olfy i jej córek.
Zapierająca dech w piersiach przyroda i przerażający plan - wspinaczka na wysokość 2300 m po niemal pionowej skale, i to bez zabezpieczenia. Alex Honnold postanowił dokonać niemożliwego i spełnić życiowe marzenie - wspiąć się na majestatyczny El Capitan w parku narodowym Yosemite. Cel uda się osiągnąć, ale tylko wtedy, gdy wszystko pójdzie zgodnie z planem, a jak wiadomo, przy tego rodzaju wspinaczce możliwa jest nieskończona liczba scenariuszy, wystarczy obluzowany kamień, silniejszy powiew wiatru. "Free Solo" zachwyca i zdumiewa widokami, ale ukazuje też motywacje ekstremalnego wspinacza. Często niezrozumiałe dla postronnych, którzy nie wiedzą, po co ryzykować życie dla czegoś tak błahego jak sport wyczynowy, uprawiany w dużej mierze tylko dla samego siebie i ciągłego przekraczania własnych granic. Alex niczego nie tłumaczy, ale po prostu wspina się dalej, wyznaczając limity ludzkiej wytrzymałości.
Dokument przedstawia portret jednego z najbardziej płodnych i wpływowych artystów naszych czasów, jakim był David Bowie. Zajmował się on przede wszystkim muzyką i filmem, ale eksplorował także różne inne formy sztuki, między innymi taniec, malarstwo, scenopisarstwo czy też teatr na żywo. Dzięki archiwalnym nagraniom…
Pewnej styczniowej nocy w 1985 roku największe gwiazdy muzyki zebrały się, by nagrać "We Are the World". W tym dokumencie zaglądamy za kulisy tego historycznego wydarzenia.
Max S. zdradza, jak zbudował narkotykowe imperium, nie ruszając się z sypialni. Jego historia zainspirowała twórców serialu „Jak sprzedawać dragi w sieci (szybko)”.
Jest rok 1974. Muhammad Ali ma 32 lata i wielu uważa, że jego najlepszy okres już minął. George Foreman jest dziesięć lat młodszy i jest mistrzem świata wagi ciężkiej. Promotor Don King chce wyrobić sobie markę i oferuje obu zawodnikom po pięć milionów dolarów za walkę ze sobą, a kiedy się zgadzają, King musi tylko wymyślić pieniądze. Znajduje chętnego sponsora w Mobutu Sese Suko, dyktatorze Zairu, i rozpoczyna się „Rumble in the Jungle”, w tym festiwal muzyczny z udziałem najlepszych czarnoskórych wykonawców w Ameryce, takich jak James Brown i B.B. King.
Dobranoc, Oppy przedstawia inspirującą historię Opportunity, łazika, który został wysłany na Marsa na 90-dniową misję, ale ostatecznie został tam na 15 lat. Film opowiada niesamowitą historię na powierzchni czerwonej planety oraz wyjątkową więź, która powstaje pomiędzy robotem a ludźmi, których dzielą od siebie miliony kilometrów.
Jonah Hill rozmawia ze znanym psychiatrą Philem Stutzem o jego przeżyciach z dzieciństwa i unikatowym, wizualnym modelu terapii.
Dokument o oskarżonych o znęcanie się nad dzieckiem małżonkach z Florydy walczących z władzami o prawo do opieki nad swoją chorą córką.
Kino było dla niego ucieczką od trudnego dzieciństwa. Sylvester Stallone opowiada swoją historię – od nieudacznika po legendę Hollywood.
Wizjoner. Buntownik. Geniusz. Aleksander McQueen. Przyszedł znikąd i na zawsze odmienił świat mody. Zwykły chłopak z biednej dzielnicy Londynu stworzył wartą miliony dolarów, luksusową markę. Stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon sztuki współczesnej. Odważny i bezkompromisowy, McQueen zwykł mawiać: „Moje…
Dokumentalna opowieść o zmarłej w 2011 roku w wieku 27 lat brytyjskiej wokalistce Amy Winehouse. Historia dziewczyny obdarzonej fenomenalnym talentem, która w bardzo krótkim czasie stała się światową gwiazdą. Film zrealizowany z nieznanych do tej pory materiałów archiwalnych, z bardzo bliska pokazujący jej zawrotną karierę, presję globalnego sukcesu, potrzebę ryzykownego życia i trudne związki z mężczyznami.
Młody chłopak z kanadyjskiej bazy wojskowej staje się ulubieńcem międzynarodowej publiczności w latach 80., ale jego życie niespodziewanie zmienia się, gdy otrzymuje diagnozę, która wstrząśnie jego światem. Jak poradzi sobie niezłomny optymista, stając w obliczu nieuleczalnej choroby?
Czy każdy może być bohaterem filmu? Czy świat da się zamknąć w jednym kadrze? Reżyser Paweł Łoziński przygląda się ludziom ze swojego balkonu. Przechodzą uśmiechnięci, smutni, zamyśleni, zagapieni w telefony, młodzi i starzy. Mieszkańcy dzielnicy, albo przypadkowi goście, zwyczajni przechodnie. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym jak radzą sobie z życiem. Stojąc tam z kamerą przez ponad 2 lata stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom. Bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, nie dają się łatwo zaszufladkować. Każda ludzka historia jest wyjątkowa, a życie jest nie do wymyślenia. Film to radykalny powrót do początków kina, kiedy człowiek przychodził do kamery. Może wystarczy zatrzymać się na dłużej, żeby zobaczyć więcej?
Fotografka, buntowniczka, aktywistka – Nan Goldin jest żywą legendą, znaną ze stawania zawsze po stronie słabszych. Stworzenia jej filmowego portretu podjęła się wybitna reżyserka Laura Poitras (nagrodzona Oscarem® za film „Citizenfour”). Tak powstało „Cało to piękno i krew” – trzymająca w napięciu jak rasowy thriller i zachwycająca wizualnie opowieść o sztuce, która ma odwagę zmieniać świat. Cofamy się do początków kariery Goldin, kiedy tworzyła kolorowe, intymne zdjęcia przedstawiające rewolucję seksualną, ją samą oraz jej przyjaciół. Wtedy była pre-kursorką, rzucającą wyzwanie męskiemu światu fotografii. Obecnie całą energię poświęca założonej przez siebie grupie aktywistycz-nej PAIN, która staje w obronie osób uzależnionych od środków przeciwbólowych i walczy z producentami tych leków – rodziną Sacklerów. Czy uda jej się po raz kolejny zapoczątkować spo-łeczną zmianę, dającą nadzieję na lepszą przyszłość?
W 1982 roku dwóch nastoletnich przyjaciół, George Michael i Andrew Ridgeley, wyruszyło na podbój świata jako duet WHAM! Ten cel udało im się osiągnąć w czerwcu 1986 roku, kiedy to zagrali swój ostatni koncert na Stadionie Wembley. Teraz, po raz pierwszy w historii, prezentujemy niesamowitą opowieść wyrażoną ich własnymi słowami o tym, jak w ciągu czterech lat świat muzyki pop został zupełnie zdominowany przez ich ponadczasowe hity, przebój za przebojem — „Club Tropicana”, „Wake Me Up Before You Go Go”, „Freedom”, „I’m Your Man” i oczywiście „Last Christmas”.
Katia i Maurice Krafftowie kochali dwie rzeczy — siebie nawzajem i wulkany. Para ta wędrowała po całej kuli ziemskiej, goniąc za wybuchami wulkanów i dokumentując swoje odkrycia. Zginęli w 1991 roku, ale pozostawili po sobie spuściznę, która wzbogaciła nasze rozumienie świata natury. Czerpiąc z ich archiwów, film „Wulkan miłości” opowiada historię powstawania i destrukcji, gdy tych dwoje naukowców zapuszcza się w nieznane, a wszystko to z miłości.
Nie da się zbudować charakteru bez ogromnego wysiłku. To te najtrudniejsze momenty w życiu decydują, kim tak naprawdę jesteśmy. Kuba Błaszczykowski, kapitan reprezentacji Polski i skrzydłowy Borussi Dortmund, zawsze walczył do końca. I podnosił się za każdym razem, nawet w najtrudniejszych chwilach. Na boisku i poza nim. Oto KUBA – prawdziwa legenda.
Filmy dokumentalne wprowadzają nas w fascynujący świat prawdziwych historii, głębokiej eksploracji rzeczywistości i inspirujących opowieści. To gatunek, który nie tylko dostarcza informacji, ale także prowokuje do refleksji i zmienia nasze spojrzenie na świat.
Film dokumentalny to gatunek, który koncentruje się na przedstawianiu prawdziwych wydarzeń, postaci i historii. Oferuje on różnorodne style narracyjne, od obiektywnego raportu po osobiste wyznania twórców. Filmy dokumentalne pozwalają nam zagłębić się w tematy, które nas intrygują lub obchodzą, i zobaczyć świat z nowej perspektywy.
Filmy dokumentalne są ważne, ponieważ pozwalają nam zrozumieć świat i ludzi wokół nas. Często ukazują one nie tylko problemy społeczne, kulturowe i ekologiczne, ale także pokazują, jak możemy wpływać na zmiany i działania. To gatunek, który może budzić emocje, budować świadomość i wpływać na naszą postawę wobec różnych kwestii.
Gatunek filmów dokumentalny ciągle się rozwija, wprowadzając nowe style i techniki. Współczesne filmy dokumentalne często łączą elementy narracji z efektami specjalnymi, tworząc produkcje, które są zarówno edukacyjne, jak i wciągające.
Filmy dokumentalne to gatunek, który jest źródłem wiedzy, inspiracji i głębokiej refleksji. Oglądanie ich to nie tylko edukacyjna podróż, ale także okazja do zrozumienia świata i innych ludzi w bardziej kompleksowy sposób. Niezależnie od tego, czy interesują cię przyrodnicze dokumenty, portrety znanych postaci, czy też analiza społecznych problemów, filmy dokumentalne zawsze oferują coś, co może cię zainspirować i zainteresować.